OTL ECC99

     Tento zesilovač byl postaven podle návrhu p. Hlavy.
     Jak už z názvu vyplývá, tento zesilovač je konstruován bez výstupních transformátorů, čímž obchází nejslabší článek běžných elektronkových zesilovačů. Jak už to většinou bývá, i zde platí ono okřídlené něco za něco a to je, že absence výstupních transformátorů je vykoupena nutností použít výstupní kondenzátory, které musí mít poměrně značnou kapacitu (zhruba 2000M), aby byl zesilovač schopen přenést frekvence od 20Hz, což značně ztěžuje jejich výběr, v úvahu zde přicházejí v podstatě pouze elektrolyty. Zde je ovšem nutno podotknout, že i s nimi je zvuk velmi slušný.

Pro použití v hornech ORIS stačí přenášený kmitočet od zhruba 130Hz, což nám umožňuje snížit kapacitu na 90-100M. Zde je situace již podstatně lepší, například kondenzátory ASC (polypropylen v oleji) se vyrábějí do kapacity 100M. Osobně jsem tuto kapacitu složil ze třech kusů ruských kondenzátorů KGB 30M/160V (papír v oleji) a výsledný zvuk je opravdu vynikající. Vazební kondenzátory jsou Jensen papír v oleji na měděné folii, odpory v signálové cestě Allen Bradley CC.
     Někteří z vás možná namítnou, že například firma GRAFF vyrábí zesilovače OTL, OCL, což znamená, že jsou bez výstupních transformátorů i kondenzátorů, toto je samozřejmě možné, ale pouze u dvojčinných zesilovačů se symetrickým napájením a zde popisovaný zesilovač je jednočinný.


Stavba a oživení

     Šasi je zhotoveno z dřevěných bočnic, které jsou k sobě slepeny, navrch je přišroubován 3 mm hliníkový plech, do kterého jsou vyvrtány všechny potřebné otvory (pro trafa upevňovací šrouby, elektronky apod.). Na tento plech jsou zespoda přišroubovány všechny součástky (patice, kondenzátory, tlumivky atd.) a na něj je potom nalepen krycí plech z 1 mm leštěného nerezu, na který jsou našroubovány oba transformátory (viz. foto).
Trimry R2, R3 (doporučuji víceotáčkové typy) nastavíme proud 480-500mA. 


Odkaz do galerie:

Případné dotazy rád zodpovím.