OTL DHT VT25
Zesilovač OTL s přímožhavenou triodou na vstupu.
I když předchozí OTL zesilovač je opravdu vynikající, lze jeho zvuk ještě výrazně zlepšit. Tento zesilovač je řešen, bez jakýchkoliv kompromisů. Na vstupu je použita přímo žhavená elektronka VT25(10Y). Nevím, čím to je, ale přímo žhavené elektronky mají jednoznačně lepší zvuk, pochopitelně záleží na výběru, ale zpravidla to platí. Výstupní elektronka 6C33C zůstala stejná, protože se mi nepodařilo najít odpovídající ekvivalent v přímo žhavené verzi (odpor 600 ohmů, proud až 630 mA).
Přímo žhavené lampy mají jednu podstatnou nectnost, zpravidla jsou značně citlivé na kvalitu žhavícího napětí, takže je většinou nutné použít filtrační tlumivky. Zde se mi osvědčily vzduchové tlumivky do reproduktorových vyhybek například od firmy DEXON.
Další zvláštností, která se běžně nepoužívá, je zapojení indukční anodové zátěže, místo běžně používané odporové, pouze je nutné tuto tlumivku umístit co nejdál od transformátorů, aby se na ní neindukoval brum! Zkoušel jsem ještě nahradit rezistor R6 tlumivkou 680H, zvuk byl jednoznačně ještě lepší, ale bohužel se přes ní indukoval brum, který se mi nepodařilo odstranit, tak jsem se s těžkým srdcem vrátil zpět k odporu.
Jednotlivé součástky
Všechny odpory v signálové cestě jsou Allen Bradley CC, vazební kondenzátory používám většinou papír v oleji Jensen-cooper foil, ještě více se mi zvukově líbí kondenzátory Jupiter, což jsou taktéž papírové kondenzátory, ale jsou zalévány včelím voskem, zde je potřeba dát pozor, aby nepřišly do styku s teplotou nad 40 stupňů. Výstupní kondenzátory jsou papír v oleji 3x30M/160V KGB ruské výroby.
Všechny kondenzátory ve zdrojích, až na C2 a C3 v anodovém napájení 6C33C, jsou papír v oleji, C2 a C3 jsou Elyty Philips Low Loss. Každý kanál zesilovače je osazen šesti transformátory, vím, že je to poněkud šílené, ale je potřeba si uvědomit, že usměrňovačky 4B32 a koncové elky 6C33C se musí nejdříve nažhavit a teprve po zhruba 4-5 minutách připojit anodové napětí a stejně tak přímo žhavená VT25(10Y) musí mít samostatné trafo na žhavení.
Samotná stavba by jinak neměla činit žádné větší problémy, zesilovače jsou řešeny jako monobloky, vzhledem ke své váze (každý kanál má zhruba 30kg), takže dohromady to je 60kg 0, 5W sterea!!! Vím, že se to jeví jako velmi malý výkon, tyto zesilovače jsou výhradně určeny pro reproduktory LOWTHER, nebo AER s citlivostí od 98dB výše, navíc jsou dělané speciálně pro repro ORIS, jejich kmitočtová charakteristika je vyrovnaná od 130Hz výše. Pakliže byste chtěli, aby reprodukovaly již od 20Hz, museli byste změnit L3 na 220mH a C3 na 2200M.
Stavba a oživení
Šasi je dřevěné navrch je přišroubován 3mm hliníkový plech, do kterého jsou vyvrtány veškeré otvory pro elektronky šrouby transformátory apod. Po přišroubování všech tansformátorů, kondenzátorů a tlumivek, které jdou na spodek hliníkového šasi, je na vrch přilepen krycí ozdobný plech z leštěného nerezu a teprve na něj je našroubován zbytek (viz foto). Signálové cesty jsou prodrátovány stříbrem o průměru 0, 4mm v bavlněném opletu. Žhavení 6C33C je mědí o průměru 1, 5mm a zbytek napájení je stříbro 19x0, 2mm v teflonové izolaci. Se stavbou by neměly být žádné vážnější problémy, rozmístění jednotlivých součástek je patrné z fotografií, trimrem R3 (doporučuji více otáčkový typ) nastavíme proud na 6C33C na 480-500mA.
Odkaz do galerie:
- OTL DHT VT25 (22)
Případné dotazy rád zodpovím.