Předzesilovače

Toccata 88

     Toto je první phono předzesilovač, který jsem vyrobil. Do jeho stavby jsem se pustil hlavně kvůli dostupnosti elektronek ECC88. Konstrukčně vychází z návrhu Arthura Loescha a do této podoby ho upravil Thorsten Loesch. Zajímavostí tohoto zapojení je kaskodový zesilovač a pevné bateriové záporné předpětí, což umožňuje vypustit katodové odpory a kondenzátory. Všechny odpory jsou běžné metalizované s tolerancí 1%, pouze v korekci RIAA jsou použity odpory s tolerancí 0,1% a kondenzátory MKP s tolerancí 1%.
     Kondenzátory 4M7 a 10M jsou papír v oleji a vazební a výstupní jsou Jensen papír v oleji na měděné folii. V katodách prvních elektronek je odpor 1K, ke kterému je paralelně přes přepínač připínán odpor 390 ohmů, 100 ohmů a nebo zůstává pouze odpor 1K. Tímto se nastavuje zisk prvního stupně podle výstupního napětí použité přenosky.

Číst dál: Toccata 88

Toccata 26

     Jak jsem již předeslal u Toccaty 88, tak mě elekktronky ECC88 svým projevem zrovna nenadchly. Nemám rád, když jsou v řetězci za sebou řazeny stejné elektronky, protože to příliš zdůrazňuje jejich případné slabiny a tak jsem se rozhodl pro stavbu nového předzesilovače a opět to vyhrála jedna z variací Toccaty od Arthura Loesche. Ta je osazena elektronkami 417A, 6GK5 a naprosto excelentní přímožhavenou triodou 26. U tohoto zapojení je na vstupu použit tranzistor 2SK170, čímž se jednoznačně zlepšil odstup phono části. Jinak je zapojení podobné Toccatě 88, baterie pro předpětí jsem použil lithiové 3V. V případě, že použijete 3V baterii i u 6GK5, je potřeba zvětšit odpor ze 750K na 1M5. 

Číst dál: Toccata 26

Shindo Claret

     Návod na tento předzesilovač jsem našel opět na stráhkách Arthura Loescha (autora Toccaty 88). Na svých stránkách ho opravdu silně chválí, tak jsem se rozhodl pro jeho stavbu i proto, že jsem měl většinu součástek v šuplíku. Jedná se o korekční předzesilovač s korekcí RIAA pro MM, nebo vysokovýstupovou MC přenosku a linkový předzesilovač.
     Předzesilovač je sestaven na dvou univerzálních deskách plošných spojů, na jedné je vlastní předzesilovač a na druhé je zdroj. Zapojení je v podstatě velmi triviální, s korekcí ve zpětné vazbě ECC83.

Číst dál: Shindo Claret