Zesilovače

OTL DHT VT25

Zesilovač OTL s přímožhavenou triodou na vstupu.

     I když předchozí OTL zesilovač je opravdu vynikající, lze jeho zvuk ještě výrazně zlepšit. Tento zesilovač je řešen, bez jakýchkoliv kompromisů. Na vstupu je použita přímo žhavená elektronka VT25(10Y). Nevím, čím to je, ale přímo žhavené elektronky mají jednoznačně lepší zvuk, pochopitelně záleží na výběru, ale zpravidla to platí. Výstupní elektronka 6C33C zůstala stejná, protože se mi nepodařilo najít odpovídající ekvivalent v přímo žhavené verzi (odpor 600 ohmů, proud až 630 mA).

Číst dál: OTL DHT VT25

A 30 MK 2

     Toto byl první elektronkový zesilovač, který jsem postavil. Vlastní zapojení pochází od fy. EXPERIENCE a bylo upraveno p. Rocheltem. Tento zesilovač dodnes používám na basy, jeho zvuk je velmi slušný a dal by se dále vylepšit výměnou vazebních kondenzátorů za kvalitnější provedení např. JUPITER, nebo JENSEN. Jedná se konkrétně o C4, C7 a C8, vhodné by bylo nahradit i zpětnovazební kondenzátory C5 a C6, jejich kapacita je ale již značná, takže musíte počítat s poměrně velkými rozměry, ale i s dosti vysokou cenou.

Číst dál: A 30 MK 2

OTL ECC99

     Tento zesilovač byl postaven podle návrhu p. Hlavy.
     Jak už z názvu vyplývá, tento zesilovač je konstruován bez výstupních transformátorů, čímž obchází nejslabší článek běžných elektronkových zesilovačů. Jak už to většinou bývá, i zde platí ono okřídlené něco za něco a to je, že absence výstupních transformátorů je vykoupena nutností použít výstupní kondenzátory, které musí mít poměrně značnou kapacitu (zhruba 2000M), aby byl zesilovač schopen přenést frekvence od 20Hz, což značně ztěžuje jejich výběr, v úvahu zde přicházejí v podstatě pouze elektrolyty. Zde je ovšem nutno podotknout, že i s nimi je zvuk velmi slušný.

Číst dál: OTL ECC99

Hybridní zesilovač

     Pro ty z Vás, kterým se zdají elektronkové zesilovače složité nebo málo výkonné, nabízím návod na relativně jednoduchý hybridní zesilovač.
     Na vstupu jsem použil elektronku 6GK5, kterou jsem měl v šuplíkových zásobách, můžete ale použít i jiné elektronky například již zmiňovanou ECC99. Nedoporučuji používat ECC88, jejich zvuk je opravdu mizerný. Výkon tohoto zesilovače je zhruba 100W, což by mělo uspokojit opravdu každého. Celý zesilovač kromě vstupní elektronky je osazen na DPS.

Číst dál: Hybridní zesilovač