Basová vyhybka

     Vzhledem k tomu, že vlastním reproduktorové soustavy ORIS 150, které hrají od zhruba 150Hz výše, tak k nim musí být připojeny basové soustavy, které přenesou pásmo do 150Hz. . Navázání basů na ORISY se ukázalo jako docela pěkný oříšek. Zkoušel jsem nejprve pasivní vyhybku složenou ze dvou odporů a dvou kondenzátorů. Tato vyhybka měla poměrně velký útlum, tak jsem přistoupil ke konstrukci vyhybky aktivní.
     První vzorek byla vyhybka se strmostí 18dB na oktávu osazená 2x ECC88. Zvuk nebyl špatný, nicméně chyběl jí větší důraz, což bylo nejspíš dáno zmíněnými elektronkami a i strmost 18dB se jevila jako zbytečně vysoká. Po dobrých zkušenostech s elektronkami ECC99 jsem se rozhodl je použít. Jedna polovina zajišťuje zesílení vstupního signálu a druhá polovina je zapojena na výstupu jako katodový sledovač.


     Ve vlastních filtrech je použita známá ECC81. Všechny stupně jsou navázány bez vazebních kondenzátorů. Odpory i kondenzátory ve filtrech mají toleranci 1%. Všechny součástky jsou zcela běžné, které koupíte v obchodě. Vzhledem k tomu, že kvalitní součástky se zvukově projeví hlavně na středních a vysokých kmitočtech, jsem do vyhybky dal to, co jsem našel v šuplíku, vše je osazeno na dvou univerzálních deskách plošných spojů, na jedné desce je signálová část a na druhé zdroj. Transformátor je toroidní. Krabička je zhotovena ze dřeva navrch je přilepen leštěný nerezový plech, ve kterém jsou vyvrtány otvory pro elektronky a pro přišroubování transformátoru. Ze spodu jsou přilepeny dřevěné špalíčky, ke kterým jsou přišroubovány univerzální desky. Signálová část je odstíněna měděným plechem. 


Odkaz do galerie:

Případné dotazy ke stavbě rád zodpovím.