Toccata 88
Toto je první phono předzesilovač, který jsem vyrobil. Do jeho stavby jsem se pustil hlavně kvůli dostupnosti elektronek ECC88. Konstrukčně vychází z návrhu Arthura Loescha a do této podoby ho upravil Thorsten Loesch. Zajímavostí tohoto zapojení je kaskodový zesilovač a pevné bateriové záporné předpětí, což umožňuje vypustit katodové odpory a kondenzátory. Všechny odpory jsou běžné metalizované s tolerancí 1%, pouze v korekci RIAA jsou použity odpory s tolerancí 0,1% a kondenzátory MKP s tolerancí 1%.
Kondenzátory 4M7 a 10M jsou papír v oleji a vazební a výstupní jsou Jensen papír v oleji na měděné folii. V katodách prvních elektronek je odpor 1K, ke kterému je paralelně přes přepínač připínán odpor 390 ohmů, 100 ohmů a nebo zůstává pouze odpor 1K. Tímto se nastavuje zisk prvního stupně podle výstupního napětí použité přenosky.
K regulaci hlasitosti je použit atenuátor 10K. Baterie jsou lithiové 3V/280mAH, životnost v předzesilovači je 5-7 let. Důležité je, aby v kaskodě byly zapojeny piny 1,2,3 a ve druhém stupni piny 6,7,8. Transformátory jsou toroidní, samostatné pro žhavení 2x9V/3A a pro anodové napětí 240V/1A.
Zvuk tohoto zesilovače je velmi dobrý, ale dynamika není nic moc. Elektronky ECC88 používá sice většina renomovaných výrobců, ale na druhou stranu znám podstatně lepší elektronky a hlavně z tohoto důvodu jsem postavil Toccatu 26, která je na tom po zvukové stránce o poznání lépe.
Stavba a oživení
Šasi je dřevěné navrch je přišroubován 3mm hliníkový plech, do kterého jsou vyvrtány veškeré otvory pro elektronky, šrouby,transformátory apod. Po přišroubování všech částí, které jdou na spodek hliníkového šasi, je navrch přilepen krycí ozdobný plech z leštěného nerezu a teprve na něj je našroubován zbytek(viz foto).
Jelikož zde nejsou žádné nastavovací prvky, tak předzesilovač chodí na první zapojení. Zvýšenou pozornost je nutné (vzhledem k vysokému zisku) věnovat zemnění. POZOR NA ZEMNÍ SMYČKY!!! Jinak by neměla stavba činit žádné větší potíže.
Odkaz do galerie:
- Toccata 88 (4)