Toccata 26

     Jak jsem již předeslal u Toccaty 88, tak mě elekktronky ECC88 svým projevem zrovna nenadchly. Nemám rád, když jsou v řetězci za sebou řazeny stejné elektronky, protože to příliš zdůrazňuje jejich případné slabiny a tak jsem se rozhodl pro stavbu nového předzesilovače a opět to vyhrála jedna z variací Toccaty od Arthura Loesche. Ta je osazena elektronkami 417A, 6GK5 a naprosto excelentní přímožhavenou triodou 26. U tohoto zapojení je na vstupu použit tranzistor 2SK170, čímž se jednoznačně zlepšil odstup phono části. Jinak je zapojení podobné Toccatě 88, baterie pro předpětí jsem použil lithiové 3V. V případě, že použijete 3V baterii i u 6GK5, je potřeba zvětšit odpor ze 750K na 1M5. 


Jednotlivé součástky

Signálová část

     Všechny odpory jsou Allen Bradley CC krom odporů v korekcích, které jsou metalizované s tolerancí 0,1%. Vazební kondenzátory jsou Jensen papír v oleji na měďené folii. V korekcích Polystyrenové, nebo MKP s tolerancí 1%. V katodě 26 je 100uF Elna Cerafine nebo Black Gate. K řízení hlasitosti je použit atenuátor 100K. Signálové cesty jsou prodrátovány stříbrným drátem 0,4mm v bavlněném opletu, napájení a žhavení je provedeno v mědi.


Zdroj

     Transformátor pro žhavení 26 je na C jádru nebo na EI plechách, čím kvalitnější plechy tím lépe. Přímožhavené triody jsou velmi citlivé na kvalitu žhavícího napětí a o triodách 26 to platí dvojnásob. V žádném případě nepoužívejte toroidní transformátory, mají podstatně větší brum. Elektronka 26 má vůbec snad všechny necnosti, které může lampa mít. Je značně mikrofonní, je hodně citlivá na elektromagnetické rušení, problém je i žhavení 1,5V. Na druhou stranu má nejlepší zvuk, jaký jsem kdy slyšel.
     Transformátor anodového napětí je toroidní, usměrňovací elektronka je 6X4(EZ80, EZ81), ale tento předzesilovač by si určitě zasloužil lepší typ např. AZ1. Prvním kondenzátorem 2,2uF se nastavuje napětí 260V na stabilizátory OC3. Zmenšením kapacity se napětí snižuje a naopak zvětšením kapacity se napětí zvyšuje tento kondenzátor je papír v oleji. Následují dva LC filtry s kondenzátory Philips Low Loss, za stabilizátorem je zdroj rozdělen do dvou kanálů přes LC filtr, kondenzátory jsou opět papír v oleji.



Stavba a oživení

     Šasi je dřevěné navrch je přišroubován 3mm hliníkový plech, do kterého jsou vyvrtány veškeré otvory pro elektronky, kondenzátory, šrouby, transformátory apod. Po přišroubování všech částí, které jdou na spodek hliníkového šasi je navrch přilepen krycí ozdobný  plech z leštěného nerezu a teprve na něj je našroubován zbytek.
     Stavba by neměla činit žádné větší problémy, signálová i zdrojová část je naletována na univerzálních deskách plošných spojů, vzhledem k tomu, že v celém zapojení nejsou žádné nastavovací prvky, tak by  měl předzesilovač fungovat na první zapojení. Stabilizátory je pochopitelně nutné upevnit na dostatečně dimenzovaný chladič. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat správnému zemnění.

Odkaz do galerie:


Případné dotazy rád zodpovím.